Riietumiskultuurist Omaanis

Omaani mehed dishdashades

Omaani mehed dishdashades (allikas: internet)

Omaani naised abayades

Omaani naised abayades (allikas: internet)

Üks suur mure enne Omaani tulekut oli minu jaoks riietus. Islami kultuuriga oli mul varasemalt ainult väga põgusaid kokkupuuteid, mis üldiselt päädisid turistina mosheede külastamist. Selle jaoks anti naistele suured kapuutsidega “mantlid”, mis tuli oma riiete peale tõmmata. Kogu keha oli seega kaetud.

Ja nüüd pidin ma kaheks aastaks tööle minema ülisooja kliimasse – ja samas katma kogu oma keha – ja samas olema viisakas kontoritöötaja, kes kliendiga igapäevaselt suhtleb. Selle pähkli puremiseks istusin pikalt internetis ja lugesin ja lugesin ja lugesin – mida inimesed räägivad Omaanis riietuse kohta.

Lühike kokkuvõte on järgmine: Omaan on islamiriikidest üks leebemaid võõramaalaste (ja nende rumalate kommete) suhtes. Eriti arvestades pealinna Muscati multikultuursust (väiksemates kohtades on traditsioonid tugevamad). Ja kuigi otseselt suviselt riietuvaid turiste kividega loopima ei hakata (ma korra olen Marokos kogenud, kuidas meie turistirühmal jooksid poisikesed järel ning loopisid pisikesi kivikesi), siis naisterahval on ikkagi elementaarselt viisakas õlad ja põlved kinni katta ning dekoltee sügavusega mitte üle pingutada. Kui tahta veel viisakam olla, siis võiksid olla kaetud ka küünarnukid. Ja tegelikult eriti viisaks oleks, kui sinu riietusel oleksid pikad käised ning ulatuks maani. Ja dekolteed ei oleks üldse näha. Ja loomulikult ei tohiks su riietus läbi paista. Ja teksapüksid ei kvalifitseeru viisakaks riietuseks (vabaajariietusena on ok).

Selles valguses läksin Eestis poodi ning nautisin võimalust osta omale tööriietuseks jõulupidudeks mõeldud pikkadest maani seelikutest ja kenadest siidipluusidest koosnevaid kollektsioone. Rahakotile oli päris hea laks, aga ilusad olid. Siidipluusidega oli tegelikult raske, sest need kippusid läbi paistma. Aga paar sobivat lõpuks ikka leidsin.

Nüüd, kohapeal olles, olen oma ostuga väga rahul. Ja vaikselt täiendan oma garderoobi siinsetes poodides pakutavaga, et veel paremini sobituda ka vabaajarõivaste osas.

Muscati elanikkond on ääretult kirju rahvuste poolest. Ja seda kirevust kajastab ka riietus, mida inimesed kannavad.

Kohalikke on siin väga lihtne ära tunda. Mehed kannavad oma valget dishdashat ning naised oma musta abayat. Mõnele naisele tundub see võibolla naiste ahistamisena (meeste koha pealt ma sõna võtma ei hakka), aga mina pean südamest tunnistama, et mulle abayad väga meeldivad.

Esiteks on nad väga praktilised, nii kultuuri kui kliima kui igapäevaelu mõttes.

Kultuuri mõttes on nad praktilised seetõttu, et abayas olles ei pea sa kordagi muretsema, kas su riietus on ikka viisakas – ega kusagilt midagi üleliigset välja ei paista, ega pluusi kaelusest rinnahoidja paelad näha ei ole jne jne. Ükskõik, mis sul abaya all seljas on – kui abaya on peale tõmmatud, siis oledki kohe viisakalt riides.

Kliima tõttu praktilisus võib alguses tunduda halva näitena, sest on nad ju üleni mustad. Aga siin ma viitan pigem nende õhulisusele. Erinevalt tihedatest pükstest ja liibuvatest pluusidest, saab abaya all õhk ringi liikuda ja seega on kehal jahutusvõimalused palju paremad.

Igapäevaelu praktilisus on puhtalt minu aspektist vaadatuna. Mõnele moehuvilisemale naisterahvale oleks ilmselt piin ainult abayaga piirduda, aga mina, kelle dresscode on suurema osa elust olnud teksad ja T-särk, naudin seda, kui minult on ära võetud kohustus elegantseid kombinatsioone oma riietekapist välja võuda. Mulle niiväga meeldiks, kui ma saaks midagi mugavat selga panna ja sellele abaya peale tõmmata ning olekski asi korras.

Ja teiseks, rääkides nüüd vastu oma eelmisele lõigule, meeldivad nad mulle sellepärast, et nad on ääretult naiselikud ja ilusad. Voogavad pikad siluetid, hõljuvad, tantsisklevad, müstilised. Mulle väga meeldib ringi liikudes vaikselt kohalike naiste abayasid piiluda. Eemalt vaadates võib tunduda, et kõik on ühesugused ja mustad ja igavad. Tegelikult on nad väga erinevad ja mänguruumi jagub. On ääretult elegantseid, peenete tikanditega, on säravate värvidega ääristatuid, on must-mustal peenekoelise ornamentikaga, on hõbedase raamistikuga. Ja nii edasi ja nii edasi. Ma olen sisse astunud ka paari abayapoodi – neid on siin palju ja erinevaid. Need paar tükki, kus ma käisin, müüsid kalleid ja ääretult elegantseid siidist abayasid. Ma ei hakka teile ütlema, kuidas mu süda verd jooksis, kui ma olin neid seal silmitsenud ja sõrmitsenud ja siis tühjade kätega poest välja astusin. Ja siinkohal tuleb tunnistada, et üldiselt mulle riietepoed ei istu – raamatupoed ja ehituspoed, jah, neis ma võin pikalt aega veeta, aga riiete ostmine on minu jaoks üldiselt tüütu kohustus. Aga need siidist must-mustal ornamentikaga abayad – need võitsid mu südame totaalselt. Hinda ma ka ei hakka ütlema, seda võite ise oletada. Või nagu väidetavalt olevat kunagi Rolls-Royce reklaamis öeldud: “Hind – kui sa pead seda küsima, siis on see sinu jaoks liiga kallis”.

Mõned näited väga edevatest abaydest on siin (piltide allikas: interernet):

Arabian-Abayas-Styles Beautiful-Abaya-for-Muslims-Girls-2013-8

Loomulikult on olemas ka palju lihtsamaid ja odavamaid abayasid. Ja ühe sellise olen ka endale ostnud – Carrefourist, 12 riaali eest. Täiesti vastupidiselt kohalikele naistele kannan mina seda ainult kodus, kus ta on väga mugav ja samas  kena koduriietus. Minu omal on rohelised tikandid käiseotstel ja esiosal. Välja ma sellega minema loomulikult ei hakka, sest ma ei ole siiski kohalik ning see ei oleks sobilik.

Sai nüüd pikk jutt abayade kohta.

Sama pika jutu võiks tegelikult kirjutada india naiste värvikirevate rõivaste kohta. Need on väga suureks kontrastiks kohalike mustaga. Ja “valgete” inimeste läänelik rõivastus torkab siin ka eriti silma. Olles ära harjunud sellega, et naised viisakalt kaetud on (ja sellega harjb väga ruttu ära), siis torkavad kuidagi hirmus valusalt silma suvises olematus kleidikeses valged naisterahvad. Ja ma pean tunnistama, et ka minul on juba tunne, et selline paljastav riietus ei anna nasiterahvale midagi eriti juurde, pigem vastupidi. Aga sellel teemal vast hetkel pikemalt ei peatuks.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: